Historie STARconů

2016

 | 

2015

 | 

2014

 | 

2013

 | 

2012

 | 

2011O conu
Programové linie
Anotace

STARcon - Trailer (Tar-ara Istandil)
STARcon 2012 - O conu


STARcon je třídenní setkání fanoušků sci-fi a fantasy obohacené a program plný zajímavých i zábavných přednášek, promítání, her a workshopů. Je to místo setkávání se se starými přáteli a seznamování se s novými. Jsou to tři dny během nichž si můžete odpočinout, hodit za hlavu starosti běžného života a soustředit se jen na to co Vás baví a co máte rádi!


Kdy se to konal?

od pátku 31. 3. 2012 18:00 do neděle 1. 4. 2012 11:00

Kde se konal?

OA Svatoslavova
Svatoslavova 333/6
Praha
mapka


Programové linie


Nabízíme Vám obsáhlý celovíkendový program rozdělený do těchto linií:

STAR-linie
Linie přednášek, diskusí a promítání, ve kterých se střetnou tři nejznámnější STAR díla, a to Star Trek, Stargate a Star Wars.
Seriálová linie
Linie, v níž se můžete dozvědět nejrůznější zajímavosti a informace o všech ostatních Sci-fi filmech a seriálech.
Vědecká linie
Které prvky vědy ve sci-fi jsou reálné a které jen čistá fantasie? To se dozvíte v této linii.
Literární a fantasy linie
Linie (nejen) o knižní Sci-fi.
Workshopová linie
Zde najdete workshopy, hry a soutěže protínající nejrůznější sci-fi fandomy.
Deskové hry
Nabízíme Vám hrami plnně zařízenou místnost, kde si můžete zahrát své oblíbené hry nebo objevit další.
Hudebně elektronické hry
Z hudebních her nejspíše ITG multiplayer, Para Para Paradise ad. V přípravě jsou též jeden začátečnický a jeden pokročilý turnaj o diplomy.
Laser Game
Nejoblíbenější společenská hra Barneyho Stinsona. Vyzkoušejte, kdo z vás je lepší střelec a voják!
Pochod fantasie
Máte kostým, kterým se chcete pochlubit? Chcete dát všem najevo, že máte rádi Sci-fi a fantasy? Pojďte se s námi projít v okostýmovaném zástupu ulicemi Prahy!
Galavečer (sobota večer)
Jeden prsten vládne všem - ale kdo jsou vlastně ti "všichni"? Podíváme se na Středozem očima, jakýma se na ni dosud nikdo nekoukal. V naší nejnovější divadelní hře budete mít možnost odhalit skutečné dění okolo Jednoho prstenu a dozvíte se, jaké byly opravdové rasy Středozemě ovládnuté mocnou Sauronovou rukou. Podaří se Frodovi donést prsten až do hory Osudu? Zvítězí dobro nebo zlo? Dokážou se utlačovaní postavit utlačovateli? Přijďte se na to podívat.
Divadelní představení (TVEJÁTRO, pátek večer)
Víte jaký byl osud Enteprise-D po skončení její seriálové sedmileté mise? Nebuďte si jistí. V jedné z časových linií dostalo se kapitánu Picardovi možnosti nahlédnout do budoucnosti. Když uviděl svojí loď umírající pod palbou klingonského dravce a padající na Veridian III, chtěl za každou cenu této události zabránit. Po analyzování faktů viděl morální kapitán jako hlavní slabinu lidský faktor. Posádka byla příliš rozptýlená a neopatrná. Rozhodl se proto odstranit dle jeho pohledu hlavní příčinu této nepozornosti. Z Enterprise se stala loď ctnosti a posvátného průzkumu, na kterou nesměla vkročit jediná žena. Byla však i lodí šťastnou? Přijďte se podívat na její palubu s společně strávit Noc na Enterprise.
TVEJÁTRO - web souboru
Videoupoutávka na Noc na Enterprise

Anotace pořadů


STAR–linie
Linie přednášek, diskusí a promítání, ve kterých se střetnou tři nejznámnější STAR díla, a to Star Trek, Stargate a Star Wars.

Uniformy Hvězdné flotily: Jak na to! (Jakub Holý)
Chceš i ty svou uniformu Hvězdné flotily, tahle přednáška ti poradí jak na to! Kde koupit, kde hledat podklady, jak nechat ušít.

Zat'nik'atel zakletý v křišťálu (Petr Fiala)
Výtvarné přiblížení jednoho z artefaktů seriálu STARGATE vyvedeného v českém křišťálu, tak jak s tímto materiálem umí zacházet mistři skláři severočeského Nového Boru. V 50 minutách vám přiblížíme místo, školu, kde replika vznikala, pomocí jakých metod a postupů. Na závěr bude možno se s předmětem blíže seznámit - osahávání dovoleno - a dále bude možno se s exponátem (i s expertem) vyfotografovat.

KŘIŠŤÁLOVÁ ENTERPRISE (Petr Fiala)
Ukázka sklářské dovednosti při tvorbě křišťálové repliky vesmírné lodi ze světa Star Treku. Volná variace na velmi známou vesmírnou loď federace - USS Enterprise. V 50 minutách vám přiblížíme místo, školu, kde replika vznikala, pomocí jakých metod a postupů. Na závěr bude možno se s předmětem blíže seznámit - osahávání dovoleno - a dále bude možno se s exponátem (i s expertem) vyfotografovat.

Hranice nutného zla v SG a ST (Tar-ara)
Podívejme se na společné aspekty v SG a ST, kde se objevuje nějaké morální dilema, rozpor v názorech, kde praktičnost převáží nad tím, co "je hezké". Podobné zápletky a jejich řešení, různé úhly pohledů druhů, rozporuplné postavy, organizace a situace. A trochu i podebatujeme, bude-li zájem aneb jak to vnímáte vy?

Budoucnost počítačových uživatelských rozhraní (omi)
Chtěli byste místo Windows používat LCARS? Toužíte po mobilu s holografickým displejem? Jak vizionářské v tomto směru sci-fi opravdu je?

Technika Echani vs. Techniky Jedi Order (Asylum Bloodlines)
Ukázka a nácvik výše zmíněných technik. Na konec se těšte na ukázku boje s JQ sabery.

Startrekové prvky v hudebních klipech (Máša)
Přehlídka videoklipů, v nichž se známí interpreti odvážně pustili tam, kam se dosud nikdo nevydal. A možná přiletí i Edelweiss!!! :-)

ST: CCG - second edition (Jaroslav Špičák)
Oblíbená Star Trek karetní hra zblízka. Historie, zajímavosti, a pokud bude čas i rychlokurz hry.

SWTOR versus Expandované universum Star Wars (Paulus)
Star Wars: The Old Republic se odehrává více než 3500 let před filmovými epizodami v období, kam se ještě žádná díla Expandovaného universa nevydala. To ovšem neznamená, že by šlo o nějaké ohraničené vakuum. Tato přednáška odhalí zajímavé styčné body s ostatními příběhy Star Wars a dokonce i reálie, kterými tato hra slavnou ságu navždy změnila.

Star Wars na Kinectu (Paulus)
Zbrusu nová hra ze společné dílny LucasArts/Microsoftu/Terminal Reality obsahuje sadu hříček, které se inspirují ikonickými momenty z filmové hexalogie. Hra je designovaná pro pohybový senzor Kinect a ovládání kompletně pouze pomocí gest a pohybů. Přednáška se na hru podívá z hlediska kontinuity a podívá se, zda má hra co nabídnout i příběhově a jaká byla inspirace jednotlivých herních částí.

Star Wars hudba netradičně (Robert Richter)
Pokud chcete slyšet hudbu ze Star Wars trochu jinak, než jak ji znáte, přijďte si poslechnout několik zajímavých předělávek a remixů známých Williamsových melodií. Těšit se můžete na Star Wars jako disco, jazz, metal, techno, ale například i na cover verzi pro ukulele. Nebudete věřit svým uším!

Filosofické otázky, které jsou kladeny ve Star Wars (Darth Zira)

O Stargate po Stargate (Klenotka)
Během let, kdy Stargate běžela, měla spoustu fanoušků. Někteří se k ní dostali postupně, jiní ji sledovali od začátku. Někdo začal nadávat na upadající kvalitu, jiný by ji hájil do krve. Jak jste na tom vy? Jak jste se ke Stargate dostali? Kterému ze tří seriálů dáváte přednost? A co si o celém Stargate světě myslíte teď, s odstupem času?
Přijďte si popovídat nebo se i zdravě pohádat do diskuze o tom, co pro nás Stargate znamenala a znamená.

Star Trek knihy (Albert Balatka)
Pohled na současnou trekovou knižní tvorbu v USA, její situaci, návaznosti, nové knižní řady a výhled do budoucna. Také se podíváme na to, jaké knihy nás čekají v češtině a co dalšího u nás vyjde a nevyjde. Těším se na vás.

DLOUHÝ, ŠIROKÝ A GALAXÍ DallArt
Prezentace studia DallArt, zaměřujícího se převážně na komiksy a animované kraťasy z prostředí Hvězdných válek. Kromě restaurované podoby seriálu Galaxí poodhalíme přípravu hrané parodie na Pomstu Sithu, připomeneme si 10. jubileum hry Jedi Outcast a program završí superhrdinský epos Hypermangan Forever.Seriálová linie
Linie, v níž se můžete dozvědět nejrůznější zajímavosti a informace o všech ostatních Sci–fi filmech a seriálech.

Subkultura YouTube (Elendilka)
Táto prednáška vám predstaví unikátnu podobu novej kultúry, ktorá vzniká medzi užívateľmi potrálu YouTube. Okrem všeobecného úvodu do tejto problematiky vám autorka predstaví svojich obľúbencov a pustí vám pár videí.

Grimm (Klenotka)
Detektiv Nick Burkhart jednoho dne zjistí, že má schopnost vidět "monstra" - ta, o kterých psali Bratři Grimmové, kteří byli ve skutečnostni lovci monster. Nick je jejich následovník, a měl by pokračovat v jejich odkazu. Jeho práce, soukromí, ani svědomí ovšem nesouhlasí.

Blake's 7 (Klenotka)
Vesmír v britském seriálu z roku 1978 je temný a pochmurný. Politický vězeň Roj Blake dá dohromady posádku složenou ze zlodějů a vrahů, a začne bojovat proti zkorumpované Federaci. Posádka, která si nevěří, bojuje pochybnými prostředky, kdy hranice mezi právem a terorismem je tenčí, než se zdá...

Průvodce teen seriály (PetrSF)
Průvodce světem teenagerských seriálů obývaném náctiletými aspirujícími režiséry, fotbalisty a jinými sportovními isty, rozvernými  roztleskávačkami, středoškolskými Sherlocky v sukních, ztracenými mimozemšťany a v neposlední řadě zvědavými katolickými školačkami.

Tate a Tennant - komické duo (Lyta)
David Tennant a Catherine Tate, to jsou nejen Doctor a Donna. Přijďte se podívat i na další jejich společnou činnost.

Hyperdrive (Geser)
Komediální sci-fi seriál. Vydejte se po galaxii spolu s posádkou HMS Camden Lock chránit britské zájmy. Poznejte prvního důstojníka lodi, proti kterému je i Arnold Jidáš Rimmer jenom nedisciplinovaný hipík. Okuste mimozemské kultury. V hlavní roli Nick Frost.

Znělková soutěž (Miki)
Máte paměť na seriálové znělky nebo ne? Otestujte svojí paměť na čtyřiceti méně či více známých znělkách starých i nových seriálů. Nejlepší dostanou zajímavé ceny. Psací potřeby s sebou.

Máte radi lesbičky? (Namuras)
Prečo sú lesbičky lepšie ako splachovacie toalety a jednorožce? To netuším, ale určite s tým súvisí ich mediálne zobrazenie. Komplexná prednáška bude porovnávať vykresľovanie, shipovanie a pochovávanie lesbičiek v televíznych seriáloch s ich percepciou v nových médiách. Pre slečny môže byť po prednáške aj osobný workshop.

Glee partay bez glee (Fan-Project)
Přijďte si s námi zatančit, zazpívat, něco vypít či jen tak popovídat za doprovodu seriálové ne-glee hudby.

Seriálová talkshow (Fan-Project)
Panelová diskuse se zajímavými lidmi o seriálech, fandomu a všem okolo.

The Middleman (Geser)
Znáte pověry o upírech a vlkodlacích? Čtete komiksy o superpadouších, zmutovaných monstrech a mimozemšťanech? Ti všichni ale existují i ve skutečnosti! A Middleman je tu, aby vás chránil. Americký komediální sci-fi seriál.

Křoví, která milujeme (Eleira)
Vedlejší seriálové postavy jsou přemnožená havěť. Vybrat ty, které fanoušci milují a udělat jejich žebříček, je téměř nadlidský úkol. Pojďte se nechat překvapit tím, které jsem do svého seznamu vybrala či nevybrala, a pobavit se o tom, které zbožňujete právě vy.

Nejgeekovatější epizody v negeekovských seriálech
V mnoha seriálech absolutně mainstreamového zaměření bylo odvysíláno hned několik výjimečně geekovských epizod. Pojďte se podívat na ty nejlepší.

Geek Love - Pravděpodobně navždy
Dvoudílný seriál o geekovské seznamce na New Yorkském ComicConu. Osoby překvapivě podobné fanům z československých conů jsou samozřejmostí.
Vědecká linie
Které prvky vědy ve sci–fi jsou reálné a které jen čistá fantasie? To se dozvíte v této linii. Nacisté na Měsíci a jiné konspirační teorie (Petr Tomek)
Nejbizarnější lunární konspirační teorie a krátké zamyšlení nad tím, jak vznikají.

Byly tu jiné inteligence? (Tomáš Petrásek)
Anotace : Je lidská civilizace první svého druhu? Nebo tu už před milióny let působily jiné myslící bytosti? A pokud ne - proč ne? Spekulativní pohled na vývoj inteligence na Zemi.

Jaderné zbraně od A do Z (Vojta Barták)
Jaderné zbraně – nejničivější zbraň co člověk stvořil, jsou realitou našeho světa již více než 60 let. Málokdo však opravdu ví, co se skrývá pod tímto jménem. Přednáška „Jaderné zbraně od A do Z“ je připravena tak, aby posluchače seznámila s historii, konstrukcí, rozdělením podle typu zbraně a způsobu jejího použití. Dále seznámí posluchače s účinky zbraně a případnou ochranou, která by minimalizovala tyto účinky.

Co nás dělá lidmi? (Julie Nováková)
Kdy se předchůdci člověka odštěpili od nejbližšího společného předka se šimpanzi a co zapříčinilo, že jsme lidé - holí, vzpřímení, téměř neustále mluvící a abstraktně myslící? Některé vědecké hypotézy se snaží náš původ vysvětlit - ponořte se do hlubin teorií juvenilního lidoopa, vodní opice a mnoha dalších.

Pohádka o internetu (Jan Kovanic)
Vyprávění o tom, jak u nás vypadal internet na začátku století, a jak tehdy vypadalo, že bude vypadat dnes. Proč tak dnes ještě nevypadá? Jak bude vypadat zítra? Je možný meziplanetární internet? Doprovázeno uměleckou četbou z neočekávaně realistického sci-fi zamyšlení "Nebojte se Internetu" z konce minulého tisíciletí. Neregistrovaná diskuse! Inspirováno 20. výročím internetu v Česku.

Mythbusters, tentokrát o jídle (Triss)
Nahrazuje se mléčný tuk v mléce olejem? Margarín, nebo máslo? Vejce od babičky, nebo z velkochovu? Co jsou to "éčka"? Jak to je s cenou mňamek z Mimibazaru či od Babici. Je rychlejší polévka z pytlíku, nebo ta, co si uvaříte sami?

Na stopě obyvatelných planet (Tomáš Petrásek)
Začínáme zkoumat bohatství planet u jiných hvězd, a z neprobádané exoplanetární džungle přicházejí různé úlovky. Můžeme mezi nimi najít obyvatelné planety–a co pod tím vlastně rozumíme? Jak poznat, kdy je "druhá Země" jen novinářskou kachnou? Předstihne exoplanetární realita i naši fantazii?

Význam jaderné energetiky v moderním světě (Vojta Barták)
Jaderné elektrárny jsou dnes jedním z významných a šetrných zdrojů elektrické energie. Přesto mají své odpůrce, kteří poukazují například na nebezpečí jaderných nehod a nevyřešený problém ukládaní použitého jaderného paliva. Kde je pravda? Máme se jaderné energetiky zříci nebo jí naopak rozvíjet? Přednáška „Význam jaderné energetiky v moderním světě“ je zaměřena na seznámení posluchače s problematikou funkce jaderné elektrárny v energetickém mixu moderní sítě. Dále pak na přiblížení základních konstrukcí jaderných elektráren, bezpečnosti a problémů jaderné energetiky. Posluchač se také dozví co zapříčinilo nehody v minulosti a jak se zpřísnila bezpečnost na základě těchto nehod. Poslední část přednášky je věnovaná budoucnosti tohoto zdroje.

Perspektivní pohony mezihvězdných lodí (Petr Tomek)
Jaké pohony by potřebovaly mezihvězdné lodě podle současných vědomostí. Byli bychom schopni už dnes takovou loď postavit? Malá exkurze do historie představ o mezihvězdných lodích.

Evoluce chování (Jelena)
Můžeme i vznik něčeho tak individuálního, jako je chování, přisuzovat evolučním procesům? A naopak, jaký je vliv chování na vývoj nových fenotypových znaků? Má v sobě i člověk zabudované různé strategie chování, podle nichž se nevědomky chová?


Fantasy linie / Literární linie
Nabídne účastníkům zajímavý program plný kouzel, draků a fantazie obecně. Čeká vás Harry Potter, Merlin, Pán prstenů a mnoho dalšího!

MILFky vo fantasy (namuras)
Ide žáner fantasy a sexy mamičky dohromady? Dali by sme Galadriel, alebo špicaté uši proste nejdú? A čo pani Weasleyová? Poďme si zodpovedať tieto otázky pre pokoj nášho vedeckého bádania.

Hudba v Harrym Potterovi (Elendilka)
Filmy s tematikou Harryho Pottera sa vždy vyznačovali veľkoleposťou. Hudba v nich nebola žiadnou výnimkou - hlavnú tému navrhol John Williams a po ňom pokračovali ďalší traja výnimoční skladatelia. Nie len o nich však bude táto prednáška. Ponúknem vám prierez hudbou filmovou, ale zároveň aj tou fanúšikovskou.

Městská fantasy - Noční strana (Marty)
Cyklus románů Simona R.Greena o skryté mystické části Londýna, kde jsou stále 3 hodiny po půlnoci a kde se můžete potkat s mýty a popíjet s netvory včetně bohů. A právě zde pracuje jako soukromý detektiv John Taylor, který dokáže nalézt cokoli si vymyslíte.
Lost Girl - inspirace napříč tvorbou (Wolverine)
Detailní rozpracování zdrojů tvůrcovské inspirace v knihách, mytologii, jiných seriálech a příbězích. Podobnosti s jinými seriály a příběhy.

Game of Thrones Season 2 (Antrey)
Druhá série seriálu podle oblíbené knižní série se blíží závratnou rychlostí. Co o ní víme? Pojďme se společně podívat na to, co nás čeká a nemine v pokračování seriálu HBO Game of Thrones.
Galbovčina fantastická osmnáctka (galbovka)
Prezentace minimálně o deseti slajdech. A dort.

Spisovatelé musejí být šílení (beseda s Julií Novákovou)
Píšete a rádi byste i publikovali, nebo raději zůstáváte na čtenářské straně bitevního pole? Tak či tak si přijďte poslechnout, jak se u nás člověk může propracovat k publikování románů a povídek, jak se naše podmínky liší od zahraničních, ale i jak lépe psát, umět správně kritizovat příběhy ostatních nebo jak (ne)propagovat svá díla. Minimálně tato témata vám hrozí, nepoložíte-li své vlastní otázky - a nebojte se, že pak budete vypadat jako blázni, protože jak je známo, všichni spisovatelé jsou svým způsobem šílení...

Vidoucí 2011: vyhlášení
Vyhlášení literární soutěže Vidoucí.

Jak jsem se dostal ke spaní aneb umění naspat žert (Martin D. Antonín)
Mezi všemi cenami ověnčenými praktiky tohoto nedostižného umění byste těžko hledali povolanějšího experta, než je Martin D. Antonín. O spaní humorné fantastiky ví zkrátka první poslední – prospal již více než tři dekády, chrápe všechny souvislosti a už dlouhá léta bádá, zda má autor na růžích ustláno. Převádění snů v realitu je pro něj denním (i nočním) chlebíčkem.
Náplní přednášky nebude pouze začátečnická (pro znalce též alfa) úroveň – pod Antonínovým zřídka bdělým dohledem snadno dosáhnete nejzazších hranic pospání. Recenzenti svorně uvádějí, že čím déle ho poslouchali, tím rapidněji jim z toho kmitali oči! A pokud jej k tomu zájemci vyzívou, proběhnou i ukázky přímo z praxe fantastických soubojů s dřímotou. Proto si to zkrátka nenechte ujít – kdy se vám opět naskytne možnost pozorovat na slovo vzatého odborníka přímo v akci?
Konečně uvidíte, v čem to celé spočívá.
Deskové hry
Nabízíme Vám hrami plnně zařízenou místnost, kde si můžete zahrát své oblíbené hry nebo objevit další.
Hudebně elektronické hry
Z hudebních her nejspíše ITG multiplayer, Para Para Paradise ad. V přípravě jsou též jeden začátečnický a jeden pokročilý turnaj o diplomy.
Laser Game
Nejoblíbenější společenská hra Barneyho Stinsona. Vyzkoušejte, kdo z vás je lepší střelec a voják!
Pochod fantazie
Máte kostým, kterým se chcete pochlubit? Chcete dát všem najevo, že máte rádi Sci–fi a fantasy? Pojďte se s námi projít v okostýmovaném zástupu ulicemi Prahy!
Galavečer (sobota večer)
Jeden prsten vládne všem – ale kdo jsou vlastně ti "všichni"? Podíváme se na Středozem očima, jakýma se na ni dosud nikdo nekoukal. V naší nejnovější divadelní hře budete mít možnost odhalit skutečné dění okolo Jednoho prstenu a dozvíte se, jaké byly opravdové rasy Středozemě ovládnuté mocnou Sauronovou rukou. Podaří se Frodovi donést prsten až do hory Osudu? Zvítězí dobro nebo zlo? Dokážou se utlačovaní postavit utlačovateli? Přijďte se na to podívat.
Divadelní představení (TVEJÁTRO, pátek večer)
Víte jaký byl osud Enteprise-D po skončení její seriálové sedmileté mise? Nebuďte si jistí. V jedné z časových linií dostalo se kapitánu Picardovi možnosti nahlédnout do budoucnosti. Když uviděl svojí loď umírající pod palbou klingonského dravce a padající na Veridian III, chtěl za každou cenu této události zabránit. Po analyzování faktů viděl morální kapitán jako hlavní slabinu lidský faktor. Posádka byla příliš rozptýlená a neopatrná. Rozhodl se proto odstranit dle jeho pohledu hlavní příčinu této nepozornosti. Z Enterprise se stala loď ctnosti a posvátného průzkumu, na kterou nesměla vkročit jediná žena. Byla však i lodí šťastnou? Přijďte se podívat na její palubu s společně strávit Noc na Enterprise.
TVEJÁTRO - web souboru

STARcon - 31. 3.-1. 4. 2012 - Praha