Historie STARconů

2016

 | 

2015

 | 

2014

 | 

2013

 | 

2012

 | 

2011O conu
Programové linie
Anotace

STARcon - Trailer (Tar-ara Istandil)
STARcon 2015 - O conu


STARcon je třídenní setkání fanoušků sci-fi a fantasy obohacené a program plný zajímavých i zábavných přednášek, promítání, her a workshopů. Je to místo setkávání se se starými přáteli a seznamování se s novými. Jsou to tři dny během nichž si můžete odpočinout, hodit za hlavu starosti běžného života a soustředit se jen na to co Vás baví a co máte rádi!


Kdy se to konal?

od pátku 27. 3. 2015 18:00 do neděle 29. 3. 2015 15:00

Kde se konal?

ZŠ a MŠ Ohradní
Ohradní 49
Praha 4
mapka
Programové linie


Nabízíme Vám obsáhlý celovíkendový program rozdělený do těchto linií:

STAR-linie

Linie přednášek, diskusí a promítání, ve kterých se střetnou tři nejznámnější STAR díla, a to Star Trek, Stargate a Star Wars.

Seriálová linie

Linie, v níž se můžete dozvědět nejrůznější zajímavosti a informace o všech ostatních Sci-fi filmech a seriálech.

Comics & Cartoons

To, že jsme dospělí, neznamená, že se nemůžeme dívat na pohádky.

Vědecká linie

Které prvky vědy ve sci-fi jsou reálné a které jen čistá fantasie? To se dozvíte v této linii.

Literární linie

Linie (nejen) o knižní Sci-fi.

Workshopová linie

Zde najdete workshopy, hry a soutěže protínající nejrůznější sci-fi fandomy.

Deskové hry

Nabízíme Vám hrami plnně zařízenou místnost, kde si můžete zahrát své oblíbené hry nebo objevit další.

Pochod fantazie

Máte kostým, kterým se chcete pochlubit? Chcete dát všem najevo, že máte rádi Sci-fi a fantasy? Pojďte se s námi projít v okostýmovaném zástupu ulicemi Prahy!

Divadlo

Strhák TyJáTREK

Když se do tvorby nového Star Trek filmu pustí dědic velkého tvůrce, mělo by být vše v pořádku. Nebo ne? Studio v očekávání kasovního trháku svěřuje režii osvědčenému autorovi posledních filmů. Z decentní pocty Nové Generaci se stává megalomanský spektákl. Střet osobností Roda Roddenberryho a svérázného JJ Abramse na sebe nenechá dlouho čekat a pan produkční brzy vzteky trhá popelínové košile.

Nechá Worf žít alespoň jednoho tribbla? A co Horta, stihne to? Přijďte a uvidíte. Bude to velkolepá, výpravná, hudební podívaná. Prostě STrhák!

STARlinie

Loučení s Nimoyem Tai

27. 2. 2015 navždy pohasla jedna z nejzářivějších hvězd na našem (nejen) filmovém a televizním nebi – zemřel Leonard Nimoy, pan Spock. Přijďte se s ním naposledy rozloučit a zavzpomínat na vše krásné, co do našich životů vnesl a čím ovlivnil generace fanoušků i obyčejných lidí po celém světě.

ARTEMIS STARcon

Chceš být kapitán? Nebo zbrojní důstojník, kormidelník, vědecký důstojník, inženýr, spojař? Multiplayerový simulátor můstku vesmírné bitevní lodi. Hra pro 5-6 hráčů a více. Pokud budete chtít létat s více než jednou lodí, vezměte si sebou notebooky a tablety (Android a IOS). Kabely do velitelské a energetické sitě lodi vám poskytneme.

Star Trek knihy - Na KUS řeči… Albert Balatka

Tradiční posezení s editorem česky vydávaných Star Trekových knih o všech možných novinkách i dalších projektech.

The Real Star Trek Sex Symbols Kristina „Kik“ Rebrová

V tieni Kirka v TOS a Rikera v TNG považovaných za sex symboly Star Treku sa skrývajú zaujímavé romantické epizódy s ich rozvážnymi protipólmi Spockom a Picardom, chcete ve(i)dieť viac?

Dva Voyagery v Delta kvadrantu Jan „Praotec Trekkie“ Pavlík

Některé epizody Star Treku "proběhnou" a nemají na další průběh seriálu žádný vliv. Jiné jsou naopak natolik oblíbené, že se k nim autoři rádi vracejí, buď v seriálu samotném, mebo aspoň v knižním či herním zpracování. K takovým patří i epizoda "Siamská dvojčata", ve které je Voyager i s celou posádkou zduplikován. Kažá z lodí měla odlišný osud a následky se projevily i později, ať už pro celou loď či pro dotčené členy posádky. Jak se s tím vypořádali spisovatelé v románech i autoři hry Star Trek Online, se dozvíte v této přednášce.

O'Neill a Asgardi Petr Fiala

Je podivuhodný, barevný a záhadný ten vesmír. Oč podivuhodnější a barvitější je lidská mysl v níž se klene fantazie? Co nám ještě přichystá? Oni neví, my tušíme. Přednáška o tom, kde vznikají křišťálové vesmírné lodi. Jaký je postup výroby s ukázkou další takové skleněné „POCTY“ všem, kteří se na filmovém díle podíleli a také fanouškům, bez nichž by byl seriál jen daty na disku.

Pošahané fanfilmy DallArt

Aktualizovaná verze naší filmové prezentace z posledního Koprconu. Kromě novinek z přípravy parodie na Epizodu III ukážeme novější animované kousky včetně zbrusu nové Palpatinovy vánoční koledy. V našem ztvárnění známé klasiky se mj. dozvíte, jak se to ve skutečnosti mělo se skonem lorda Plagueise a čemu vděčímě za vznik armády klonů. 

Posádečka Tým posádečky

Co se stane, když posádku postavíte před nečekané úkoly a do zajímavých situací? Správná posádka by si měla poradit se vším. Ta naše, sestavená z vybraných důstojníků Hvězdné flotily, se postará, abyste se u toho i výborně bavili. Přijďte se podívat a zasmát na improvizační show na téma Star Trek! 

Star Trek (Nová generace) očima námořního experta František Novotný

Náhled na jeden z nejsledovanějších seriálů Star Treku z pohledu dlouholetého spisovatele science fiction a odborníka na historii i současnost námořnictva a námořních plaveb. Autor nahlíží na zpracování seriálu z hlediska současné armády (hierarchie a řády v současném námořnictvu ve srovnání s loděmi Federace), průběh bojů a operační umění včetně jeho faktorů (úspornost a součinnost) a "prohřešky" seriálu proti nim, charakteristika Enterprise jako takové (válečná či průzkumná loď), a na závěr i kladné hodnocení - čemu se akce Enterprise v seriálu podobá nejvíce a proč se autorovi stále líbí.

Teologie Star Wars Darth Zira

Zní vám toto slovní spojení divně? Pravda, v přesném překladu je teologie „nauka o bohu“, ovšem v obecnějším a přenesenějším slova smyslu lze pod tímto pojmem rozumět výklad Bible, případně i jiného tzv. „svatého“ textu. Tedy fakticky hledání druhých, třetích a dalších rovin v určitých textech, pátrání po skrytých významech a utajených pravdách, které tyto spisy obsahují. Co za na první pohled neviditelné významy a třeba i filosofická poselství tedy skrývají souboje s lightsabery, vesmírné bitvy a další spektakulární filmové efekty Star Wars? 

Sudé ST filmy Johnak

Star Trek filmy se často dělí na sudé a liché ať už z hlediska stylu nebo kvality. Tato přednáška nahlédne do zákulisí tvorby sudých ST filmů. Zaměří se na tvůrčí proces od prvních námětů až po finální verzi. A budou i veselé historky z natáčení.

Vše, co jste chtěli vědět o Star Wars Povstalci, ale báli jste se zeptat Pavel "Darth Paulus" Klimeš

Seriál Star Wars Povstalci právě ukončil první sezónu a my tak můžeme bilancovat, srovnávat a hodnotit jeho úroveň oproti dřívějšímu seriálu Star Wars: Klonové války. Tato přednáška poukáže na to, co dobrého i špatného seriál přinesl, jakým způsobem se nyní v Lucasfilmu pod křídly společnosti Disney pracuje, jak se pracuje s Legendami (bývalé expandované universum) a co můžeme čekat do budoucna.

"Starý" versus "nový" kánon Pavel "Darth Paulus" Klimeš

Star Wars se jako jedno z mála dlouho existujících univers donedávna pyšnilo tím, že nikdy nebyly rebootovány. Loni potkal vesmír Hvězdných válek na pohled obrovský zásah v podobě ustanovení nového kánonu, který zdánlivě "pohřbil" většinu dosavadních materiálů expandovaného universa (nyní Legend). O novém a starém systému kanoničnosti, nejznámějších případech tzv. retconů a jakým způsobem to všechno souvisí se společností Disney a natáčením nových filmů poskytne představu tato přednáška.

Nevyužitý potenciál v SG Penegal

Stargate přinesla k divákům spoustu věcí, které měly obrovský potenciál, ale ty věci hned zase zmizely a už jsme o nich neslyšeli. Hlavně pak zajímavé rasy jako Hebridiani a Serrakini, Reetou nebo Gadmeer. Přednáška je velice subjektivní a otevřena debatě.

Přednáška o dabingu Fénix ProDabing

Fénix ProDabing se po roce opět vrací na StarCON! Co Vás čeká? Přednáška o dabingu, kvíz s cenami, možnost setkat se s dabéry FPD a další. Budeme rádi, když navštívíte naši přednášku a promítání v sobotu 28.3.2015 od 11.00 hod.

Comics & Cartoons

Easter eggy ve Watchmenech Kolikokoli

V komiksu i filmu je spousta schovaných easter eggů, které nejsou na první pohled úplně patrné. Tak se na ně pojďme podívat.

Nejhorší filmové adaptace komiksů Clover

Anotace:I když média s oblibou prohlašují, že boom filmů podle komiksů nastal až v posledních několika letech, naši oblíbení hrdinové se na stříbrném plátně objevují už zatraceně dlouho a na jejich počest vznikl nespočet filmů. Některé jsou skvělé, některé špatné. A pak je tu kategorie toho největšího odpadu, který nejenže znásilňuje předlohu, ale zároveň uráží IQ nás, diváků. Pojďme se podívat na žebříček toho nejhoršího, co kdy spatřilo světla obrazovek a za co je jejich tvůrcům přichystáno speciální místo v pekle...

Lobo Clover

Velký šéf je s námi už dlouho a ještě dost dlouho s námi pobude. A jak vlastně tento poslední Czarnian spatřil světlo světa? Kde všude krom komiksů se s ním můžeme setkat? Jak je to s tím slibovaným filmem? Kdo může za New 52? A co na to Jan Tleskač? 

Stan Lee Qvíz Tessík

Myslíte si, že o Stanovi Lee víte všechno? To se na to podíváme.

Hulkovo omalovánky Tengrinor / Tessík

Zelená a fialová pastelka jsou vše, co k vymalování Hulka člověk potřebuje. Ale co když je tu malý, nepatrný, úplně nedůležitý zvrat?

Filmový vesmír Marvelu  Amyee

Představíme si filmový vesmír Marvelu a jeho základy, dále co nás čeká ve fázi 3, kdo jsou nováčci, informace z natáčení, spoilery, drby a také jaké komiksy přečíst.

Supaidaman aneb japonský Spider-Man Ertai

V roce 1978 vyústila spolupráce Marvelu a studia Toei ve vznik japonského hraného serálu o Spider-Manovi. V něm pavoučí kostým obléká motocyklový závodník Takuya, který schopnosti získal díky mimozemské krvi, pliotuje obřího robota(!) a bojuje proti armádě Profesora Monstra. Pro našince pokěkud bizarní záležitost, která však zásadně ovlivnila japonské "tokusatsu" seriály a jíž se dostalo pochvaly od samotného Stana Leeho.

Neznámé Marvel filmy Ertai

Avengers nebo Iron Mana zná každý, ale co takhle Doctor Strange z roku 1978, Punisher s Doplhem Lundgrenem nebo David Hasselhoff jako Nick Fury? A to vůbec nemluvě o šílenostech typu Fantastic Four od Cormana nebo Kapitán Amerika od Pyuna... Pojďte se podívat na pokusy převést komiksy od Marvelu na filmové plátno před Marvel Cinematic Universe.

Seriálová linie

Ze zákulisí Terminátorů Doktor

Jestli Vás zajímá, co vedlo Camerona k natočení Terminátora, jak to bylo s Arnoldem a zajímavosti o jednotlivých filmech a seriálech, tak je tato přednáška přesně pro Vás.

Humanoidní Terminátoři aneb Od T70 po T nekonečno Doktor

Díky filmům, hrám, knížkám a komiksům je Terminátoří universum opravdu rozsáhlé. Tato přednáška je zaměřena na Humanoidní terminátory, jejich vývoj po soudném dnu, co vedlo Skynet k vytváření nových typů, jaké měly tyto typy úspěchy a jak je ovlivnily neustálé změny časové línie. A samozřejmě, kde se jednotlivé typy objevily.

(Ne)zapomenuté seriály 80. let Doktor

V 80. letech vznikaly ve světě opravdu vydařené fantastické seriály. Některé si našly cestu i přes komunistickou cenzuru, na jiné jsme si museli počkat až do 90. let a některé se k nám na obrazovky nedostaly vůbec. Pojďme si připomenout některé z nich (Robin Hood, Vilém Tell, Pod horou, Děti ze Síria,...)

Vychytávky z TV Marty McFly

V televizi nejsou jen telenovely! Pod nánosy hlušiny se občas zaleskne zrnko zlata. Vyrejžoval jsem za vás tyto drobné poklady, které vám určitě unikly. Drobné vychytávky z conů, sci-fi, fantasy, ale i zajímavosti odjinud.

Narážky ve filmech a seriálech Marty McFly

Seriály a filmy jsou plné „narážek a odkazů" na jiné slavnější a kultovnější seriály a filmy. Ten, kdo je zná si svůj divácký zážitek užije daleko víc. Přijďte si připomenout, co Vám třeba uniklo a objevit nové souvislosti, které neznáte.

Šílené britské seriály Arvinej

Znáte britský sitcom? A britský humor? Angličani mají spoustu seriálů, které přetékají šílenostmi. A není řeč jen o geniálních, ale už trochu ohraných legendách Black Books či IT Crowd. Kultovní britští scénáristé a herci toho stvořili ještě mnohem víc.

House of Cards miki

Kriticky i divácky oceněný seriál plný intrik a rozsáhlých plánů, které ztvárňuje oscarový Kevin Spacey.

Webseriálové tipy miki

Že seriály běží jenom v televizi? Omyl! Seriály vyskakují po celém internetu! Jaké jsou ty nejlepší z nejlepších? Na které se má cenu koukat? (Dobrou angličtinu nebo schopného tlumočníka s sebou!)

Poznávačka seriálových a filmových názvů petrSF

Hranice nemožného, Perníkový táta, Počátek. Poznáte, jaké seriály a filmy se za tím skrývají? Přijďte si ověřit, jak dobře znáte české názvy seriálů a filmů!

Shameless promo České televize litllewitch + PanDan

Je libo druhou řadu Cirkusu Bukowsky, Kancl, Pečeného sněhuláka, nebo snad Vraždy v kruhu? Pojďme se podívat na novinky, které nabízí Česká televize. Stojí na ně koukat, nebo je lepší s křikem utéct?

Na Nový Zéland nejen za natáčecími lokacemi Zinna

Krásy bájné Středozemě se dájí navštívit i v reálu, stačí se vydat na druhý konec světa. Podělím se s vámi o čerstvé zážitky z vysněného fantripu, na kterém jsme kromě natáčecích lokací Xeny, Pána Prstenu a Hobita navštívili spoustu nádherných atrakcí na obou ostrovech.

Literární linie

Jak psát a publikovat Vláďa a DarthZira

Jste „mladý nadějný autor“ a rádi byste psali nejen do šuplíku? Chcete vědět, jak vypadá situace na současném, zejména českém knižním trhu? Co si nakladatelé a vydavatelé o spisovatelských nováčcích a jejich prvotinách skutečně myslí? Jaké máte reálné šance? Taky vám může přijít vhod základní přehled existujících literárních soutěží i časopisů, do kterých je možné něco posílat, stejně jako upozornění na ty nejčastější chyby, které je lépe nedělat. I administrátoři, porotci a redaktoři jsou (byť to tak možná občas nevypadá) jenom lidé a určité věci je vážně vytáčejí do nepříčetnosti. Rovněž pokud nechcete sloužit jako odstrašující příklad nebo dokonce „legendární“ (hrůzná) postava, neměli byste na této přednášce chybět.

Svět RobotiCSu Snox

Kniha a svět RobotiCS. Přednáška bude rozdělena na dvě části. První bude popisovat proces tvorby a sepsání knihy od první myšlenky až po vyjednávání s nakladateli. Druhá si vezme jako nosné téma svět RobotiCSu a bude představovat příběh o mladém programerovi robotů Matiasovi Karingenovi. Odhalíte typologie robotů a souvislosti světa očima dorůstajícího studenta robotiky. Na konec si představíme svět RobotiCSu jako jeden z pilířů celého projektu RobotiCS v souvislostech.

Když se autor rozhodně i učit beseda s autory

Ne každý, kdo je dobrý autor je schopný někomu jinému poradit, jak dobře psát nebo jak zlepšit své psaní. Jak se říká: kdo to neumí, ten to učí. Beseda s autory, kteří se rozhodli nejen psát, ale také učit.

Předčasné narozeniny HMS Phantom Group HMS Phantom Group

Phantom založil v České republice po USA druhou největší komunitu fanoušků Honorverse na světě a už je tu sedm let. To bude třeba oslavit.

Ceremonie udílení medailí HMS Phantom Group

Ceremonie udílení medailí členům 39. eskadry – HMS Phantom Group (interní akce)

BatCruRon 39 – kapitáni se představují HMS Phantom Group

Po USA je ČR země s nejaktivnějším fandomem série o Honor Harringtonové. Pojďme si poslechnout vyprávění o tom, co je klubu nového a jaké se chystají věci do budoucna.

Honorverse uniformy Johnak + Twombly

Anotace: Ve světě Honor Harringtonové je spousta uniforem a taky je spousta způsobů, jak si takovou uniformu doma vyrobit a jakého druhu. Tahle přednáška se vás pokusí provést jednotlivými uniformami a pseudouniformami. Od trička s baretem po slavnostní uniformu od profesionálního krejčího.

RMMC Twombly

RMN lodě Twombly

Noční běžci Kendra

Sedněte si na zadek a pište Johnak

Když autor dá dohromady zápletku, napíše si detailní osnovu, vymyslí úžasné postavy a vytvoří pro ně propracované prostředí, zbývá mu už k dokončení románu nebo povídky jen ta nejtěžší věc: sednout si na zadek a psát. To je ta chvíle pravdy, kdy se ukáže, co ve vás je. Jak se s tím poprat?

Od Blíženců k zemi nikoho Julie Nováková

Česká space opera žije a daří se jí více než kdy předtím! Autorka Julie Nováková představí svou trilogiiBlíženci z edice Evropská space opera, kterou vydává nakladatelství Brokilon, a další chystané projekty (např. transhumanistickou antologii Terranullius), přičemž hlavní prostor bude věnován vašim dotazům a tématům, o kterých byste se chtěli dozvědět více - ať už to bude space opera, transhumanismus nebo třeba potenciál psaní v angličtině pro české autory.

Jane Austen a čas Zuzka

Znáte datum plesu na Netherfieldu? Víte, kdy se narodil pan Darcy? Jane Austenová si na konkrétní data nepotrpěla, ale badatelé mají své metody... Pojďme se projít románovým kalendářem. Drby included.

Zápletka beseda s autory

Jan Kotouč, Františka Vrbenská a další autoři budou mluvit o tom, co všechno v sobě obnáší budování zápletky.

Space Opera Františka Vrbenská

Royal Manticoran Marine Corps Twombly

Námořní pěchota ve světe Honorverse Davida Webera je jednou z reálnějších podob mariňáků budoucnosti. Na přednášce se dozvíte informace o jejich výstroji, výzbroji a způsobu jejich nasazení.

Honorverse: RMN lodě Twombly

Královské Mantichorské Námořnictvo obvykle známe jenom ze stránek v knihách. Přijďte se podívat, jak tyto lodě a jejich výzbroj vypadají převedené z listů papíru do trojrozměrné grafiky a dozvíte se i něco vývoji a technickém pokroku skrze knižní sérii Honorverse.

Vědecká linie

Vesmírne pohony na hranici fikcie Kristína Kik Rebrová & Ľudo Malinovský

Túžba človeka cestovať vo vesmíre sa začala stávať skutočnosťou už v minulom tisícročí. V prednáške predstavíme skutočné aj zatiaľ nerealizované vesmírne pohony, ktoré sa nás dostanú bližšie ku hviezdam, umožnia nám plaviť sa po slnečných sústavách i medzi nimi.

Filosofické problémy s cestováním časem Darth Zira

Cestování časem je jedním z úhelných kamenů žánru sci-fi, resp. klasickou sci-fi si lze bez všemožných strojů času jen těžko představit. Jenže my, lidé, jsme byli evolucí stvořeni jako bytosti pohybující se všemi směry pouze ve třech prostorových rozměrech, ovšem v čase jen jednosměrně – od minulosti do budoucnosti. Stroje času by tuto konstantu mohly obrátit naruby – a co všechno by z toho plynulo? Jak řešit zákonitě vznikající časové smyčky a paradoxy? Do jaké (a čí vlastně) minulosti, potažmo i budoucnosti, by se případný chrononaut vůbec dostal? Má – a může mít – čas morálku? A kde vlastně všichni ti návštěvníci z budoucnosti, sakra, teda jsou?

Evoluce parasitismu Lenka „Jelena“ Příplatová

V minulém roce jsme si spolu povídali o parazitech a o tom, jak pěkně si nás ty bestie umí omotat kolem prstu. Letos se vás budu snažit přesvědčit, že jsou paraziti vlastně nesmírně užiteční, a že bychom bez nich nežili ani zdaleka v takovém světě, v jakém dnes žijeme. Povíme si o tom, jak spolu hostitelé s parazity vzájemně interagují, a jaký vliv má tato interakce na celou evoluci a udržení biodiverzity; řekneme si něco o evoluci virulence a  o tom, proč jsou některé choroby střídavě více a méně zabijácké, a to v závislosti na prostředí. Nakonec se dostaneme k tomu, proč je vlastně evoluce parazitů tak podivná – jako kdyby fungovala naopak, od složitých organismů k mnohem méně komplexním.

Paranoidní optimisté Julie Nováková

Aneb proč se bojíme létání a říkáme, že všechno dobře dopadne. Lidé jsou náchylní k omylům v uvažování včetně systematických chyb. Proč tomu tak je? Mohou být tyto chyby, kognitivní biasy, důsledkem evoluce naší mysli? Tomuto tématu se dnes věnuje řada vědců. Má to ale háček. Ani vědci nejsou k biasům imunní, jak si ukážeme!

Inflační kosmologie Miroslav Havránek

Současné poznatky o vesmíru ukazují, že vesmír vznikl před 13,8 miliardami let za extrémně vysokých teplot a hustot primordiální látky. Vesmír, jak jej známe nyní, se skládá převážně z temné energie a temné hmoty, zatímco hmota atomární povahy zaujímá jen 5% vesmíru. Složení vesmíru má klíčový vliv na jeho vývoj, který je často popisovaný Fridmanovým řešením Einsteinových rovnic obecné teorie relativity. Tento standardní kosmologický model má však své trhliny vyplývající z jeho nekompletnosti. Zařazení krátké, extrémně rapidní expanze vesmíru krátce po velkém třesku pomáhá vyřešit hned několik problémů standardního modelu. V přednášce si povíme krátký úvod do standardního kosmologického modelu, ukážeme, jakým způsobem inflace řeší jeho nedostatky a umožňuje vznik vesmíru takového, jaký pozorujeme. Na závěr se zaměříme na experimentální testy inflačních teorií, které jsou horkým tématem moderní kosmologie.

Vesmírne pohony na hranici fikcie Kristína „Kik Rebrová" & Ľudo Malinovský

Túžba človeka cestovať vo vesmíre sa začala stávať skutočnosťou už v minulom tisícročí. V prednáške predstavíme skutočné aj zatiaľ nerealizované vesmírnepohony, ktoré sa nás dostanú bližšie ku hviezdam, umožnia nám plaviť sa po slnečných sústavách i medzi nimi.

Filosofické problémy s cestováním časem Darth Zira

Cestování časem je jedním z úhelných kamenů žánru sci-fi, resp. klasickou sci-fi si lze bez všemožných strojů času jen těžko představit. Jenže my, lidé, jsme byli evolucí stvořeni jako bytosti pohybující se všemi směry pouze ve třech prostorových rozměrech, ovšem v čase jen jednosměrně – od minulosti do budoucnosti. Stroje času by tuto konstantu mohly obrátit naruby – a co všechno by z toho plynulo? Jak řešit zákonitě vznikající časové smyčky a paradoxy? Do jaké (a čí vlastně) minulosti, potažmo i budoucnosti, by se případný chrononaut vůbec dostal? Má – a může mít – čas morálku? A kde vlastně všichni ti návštěvníci z budoucnosti, sakra, teda jsou? 

Morální dilemata v popkultuře z pohledu filosofie a behaviorální vědy Robin Kopecký

Jsou „vozíková dilemata“ a „tikající bomby“ jen teoretickými hříčkami, nebo se mohou stát užitečnými nástroji pro naše uvažování v oblasti etiky? Přednáška se zabývá myšlenkovými experimenty často užívanými v popkultuře z pohledu filosofie a behaviorálních věd; povíme si něco z filosofického rámce, ale dotkneme se i originálního výzkumu, na němž se můžeme podívat na uvažování sedmi tisíc respondentů z Čech a Slovenska. Zkoumali jsme v něm především vliv morální předpojatosti, reflexe intuitivního souzení a inteligence na řešení morálních dilemat.

Philip Bono Petr Tomek

Autor nejgeniálnějších a nejbizarnějších konstrukcí nosných raket i několika projektů meziplanetárních lodí.

Tajemství neslunných oceánů - podledovcová jezera a podobné objekty ve sluneční soustavě Jan Toman

Podledovcová jezera se v poslední době těší neobyčejně velkému zájmu vědců, výzkumníků i novinářů a širší veřejnosti. Vždyť se také v roce 2012 podařilo poprvé úspěšně navrtat největší podledovcové jezero na Zemi - Vostok. Od té doby se různým výzkumným týmům podařilo proniknout do mnoha dalších podobných jezer v Antarktidě a fascinující poznatky o těchto extrémních habitatech začínají přibývat čím dál silnějším proudem. Navíc je čím dál jistější, že podobnými útvary, v tomto případě ale spíše celými podledovcovými oceány, oplývá i řada měsíců velkých planet sluneční soustavy. Naše poznatky o podledovcových jezerech na Zemi by tedy mohly být klíčové i pro výzkum těchto exotických habitatů. Seznámíme se s nejzajímavějšími poznatky o podledovcocých jezerech na Zemi i podobných útvarech mimo naši planetu a pokusíme se mezi nimi nalézt užitečné paralely.

Deskovky

Warhammer 40k Franckie

Warhammer 40000 – Impérium aneb Space Mariňáci a ti ostatní. Co se takhle podívat do daleké, temné budoucnosti, kde není nic než válka. Kde lidské plémě je na pokraji vyhynutí a kde život jednotlivce neznamená vůbec, ale vůbec nic? Že to zní přehnaně a bláznivě? Ano, to zní a právě o tom je Warhammer.

RobotiCS jako deckbuildingová hra Franckie

RoboriCS jako deckbuildingová hra - Deck-building karetní hryPojďte zjistit, co vlastně jsou tyto hry zač, jaký je základní princip a s jakými se dnes můžete setkat a jaké mají rozdíly mezi sebou? To vše i s překvapením na konci, se dozvíte v přednášce od franckieho.