Historie STARconů

2017

 | 

2016

 | 

2015

 | 

2014

 | 

2013

 | 

2012

 | 

2011O conu
Programové linie
Anotace


STARcon 2017 - O conu


STARcon je třídenní setkání fanoušků sci-fi a fantasy obohacené a program plný zajímavých i zábavných přednášek, promítání, her a workshopů. Je to místo setkávání se se starými přáteli a seznamování se s novými. Jsou to tři dny během nichž si můžete odpočinout, hodit za hlavu starosti běžného života a soustředit se jen na to co Vás baví a co máte rádi!


Kdy se to konal?

od pátku 31. března 18:00 do neděle 2. dubna 2017 15:00

Kde se konal?

ZŠ a MŠ Ohradní
Ohradní 49
Praha 4
mapka
Programové linie


Nabízíme Vám obsáhlý celovíkendový program rozdělený do těchto linií:

STAR-linie

Linie přednášek, diskusí a promítání, ve kterých se střetnou tři nejznámnější STAR díla, a to Star Trek, Stargate a Star Wars.

RPG linie - Novinka STARconu 2017

Přijďte si zahrát stolní hru na hrdiny ve stylu Dračího doupěte, avšak s moderními pravidly upravenými pro sci-fi. Vše bude vysvětleno na místě. Maximální počet hráčů je šest.

Artemis

Simulátor hvězdné lodi. Snili jste někdy o tom, že se stanete kapitánem, navigátorem, nebo vědeckým důstojníkem? Artemis Vám to umožní.

BritCon

Britské seriály a kultura a možná i něco navíc.

Vědecká linie

Které prvky vědy ve sci-fi jsou reálné a které jen čistá fantasie? To se dozvíte v této linii.

Literární linie

Linie (nejen) o knižní Sci-fi.

Deskové hry

Nabízíme Vám hrami plnně zařízenou místnost, kde si můžete zahrát své oblíbené hry nebo objevit další.

Pochod fantazie

Máte kostým, kterým se chcete pochlubit? Chcete dát všem najevo, že máte rádi Sci-fi a fantasy? Pojďte se s námi projít v okostýmovaném zástupu ulicemi Prahy!
POZOR - NOVINKA roku 2017

Letos průvod zakončí svou cestu v Planetáriu, kde má vernisáž výstava Kosmická móda. Bližší informace budou dostupné přímo na conu.


Divadlo

Kapitánská holoopera TyJáTREK

Tradiční vesmíry potřebují v dnešní rychlé, nelítostné době k přežití jednu věc. Popularitu. O její získání se snaží každý po svém. Zatímco kapitán Kirk koná hrdinské činy a okouzluje ženy, Picard využívá svůj intelekt k intrikám a machinacím a lord Vader by je nejraději všechny dostal pod čepel svého meče. Nejen prací však živ je hrdina. Souboj o fanoušky komplikují běžné lidské starosti, jako láska, chtíč a touha (po čemkoli). Komu kdo slouží a s kým kdo skončí? Přijďte se podívat.

RPG linie - NOVINKA STARconu 2017

Sci-fi dračák Michal Viskup

Kolonizační loď Jejího Veličenstva Charlotty I., Life Vault 3, vyrazila ze Země s úkolem teraformovat planetu podobnou Zemi vzdálenou desítky světelných let. Když však po dlouhé a náročné cestě dorazili k planetě, zjistili, že je předběhla jiná loď dosahující nadsvětelné rychosti, vyslaná o 60 let později. Z karanténních důvodů uvízli na orbitě a osazenstvo planety s nimi přerušilo veškerý kontakt. O tři generace později po Mírovém převratu na lodi všichni žijí pod laskavým dohledem Captain Li. Nebo je všechno jinak? Přijďte si zahrát stolní hru na hrdiny ve stylu Dračího doupěte, avšak s moderními pravidly upravenými pro sci-fi. Vše bude vysvětleno na místě. Maximální počet hráčů je šest.

STAR linie

Večer písní Klingonských Grit Du Alatriste

Přijďte si zazpívat nejen Scifiózní písně, popovídat, pobavit se a oslavit Gritozeniny s Gritem a jeho kytarou.

České znělky v ST Grit Du Alatriste

Co se stane když se české znělky propojí se světem Treku?

Morálka postav SG/ST Tar–ara Istandil

Co jsou a nejsou schopni hlavní hrdinové a záporáci z SG a ST udělat, proč, jak a za jakých okolností, čím se shodují, čím odlišují a na co jak reagují. Přednáška, kde se (nepovinně) očekává diskuse i z řad obecenstva.

Stargate, písmo svaté Doktor

Je možné, že Ježíš Kristus byl Goa'uld, který na zemi verboval bojovníky do armády svého otce? Humorně podané porovnání bible a Stargate

Czech Garrison - 501. Legie v ČR Jorssk

Anotace: 501. Legie je organizace sdružující lidi s autentickými kostýmy záporných postav ze Star Wars. Pokud se chcete dozvědět něco o jejím vzniku v ČR, nebo se případně i k nám přidat, je tato přednáška právě pro vás!

Ikarie XB-1 a USS Enterprise Petr Tomek

Roku 1964 napsal Gene Roddenberry poprvé větu začínající slovy "Star Trek je...". Tak začal filmový příběh hvězdné lodě Enterprise. Jenže rok předtím ovládala filmový vesmír jiná loď. Nakolik vlastně Ikarie XB-1 předurčila svět Star Treku i vybavení samotných lodí Enterprise?

Star Trek pohledem lingvistiky Eva Dat

Co znamená býti člověkem ve Star Treku? Tuto otázku jsem se rozhodla zodpovědět v rámci své maturitní práce. Pokud Vás zajímá lingvistika a chtěli byste získat nový úhel pohledu na tento ikonický seriál, moc ráda se podělím o svůj projekt i výsledky předběžné analýzy.

Časová studená válka Praotec trekkie

Kapitán Archer se jako první setkal s účastníky tzv. studené časové války. Její důsledky zasáhly do mnoha míst a dob, včetně přímého útoku na Zemi i pokusu o změnu její historie, zvláště 2. světové války. O boji s časovými agenty i jejich pomocníky se dozvíte v této přednášce včetně doplnění ze hry Star Trek Online.

Inspirace Star Trekem v hudebních videoklipech Masha Yar

Inspirace Star Trekem v moderní hudbě: Kam až obvykle zacházejí oblíbení hudební interpreti na cestě do míst,kam se dosud nikdo nevydal?! Udělejme si ten výlet s nimi a možná potkáme i Raumschiff Edelweiss!

Konec Star Trek fanfilmů? Xyll

Velká rekapitulace historie ST fanfilmů a nastínění jejich možné budoucnosti.

Vědecká linie

Vodíkové bomby Michal Marčišovský

V řecké mytologii bohové někdy trestali lidi příliš důkladným naplněním jejich přání. Ve věku jaderné energie můžeme tuto ironii plně docenit. Obsáhnout rozsáhlou fenomenologii (termo)jaderných zbraní není možné v jediné přednášce, proto je zaměřena hlavně na fyzikální principy a přímé efekty těchto zbraní, ale také se je pokusím vsadit do historického kontextu a diskutovat, jakým způsobem zasáhly do vývoje na&scaro n;í civilizace.

Kovy s tvarovou pamětí Jaromír Kopeček

Kovy s tvarovou pamětí se pomalu, ale jistě blíží k miléniu svého objevu. Ku příležitosti 85. narozenin bychom si mohli připomenout staré, dobré principy, fyziku kolem, příklady, včetně osahávacích, a novinky na scéně. Projdeme se přitom techniku, medicínu a zabrousíme do funkčních materiálů obecně, včetně aktuálně řešených problémů na české scéně, protože jste si jistě všimli, že noviny jsou poslední dobou plné nejen Islámského státu a zlého Ruska, ale též českých fyziků. A já, já se znám s každým!

Gravitační vlny - minulost a budoucnost výzkumu Vítězslav Škorpík

Co jsou to gravitační vlny a jaké jsou jejich zdroje? Souvisí gravitační vlny s kosmologií? Jaké projekty na měření gravitačních vln již byly realizovány? Kdy se poprvé podařilo detekovat gravitační vlny? Jaké detektory gravitačních vln jsou v provozu v současnosti a jaké mají výsledky? Co nás na poli výzkumu gravitačních vln čeká v budoucnu? Je možné vytvořit detekovatelný zdroj gravitačních vln uměle? A jaká je souvislost výzkumu gravitačních vln s Českými zeměmi?

Porozumíme mimozemšťanům? Tomáš Petrásek

Možnost kontaktu s mimozemšťany jitří lidskou představivost, ať už jej vnímáme jako šanci učit se od bytostí moudřejších než my sami, anebo smrtelnou hrozbu. Jestli tam někde skutečně jsou, měli bychom vůbec šanci porozumět tvorům, s nimiž by nás nepojil sdílený jazyk, kultura ani biologie?

Československá umělá inteligence Roman Hruška

Umělá inteligence nás ve sci-fi dílech provází už velmi dlouho, ať jako strašák (Skynet, Hall 3 000), nebo přítel (Wall-i, David). My jsme dali světu slovo robot a tak není překvapením, že i v naší domácí tvorbě se nejednou objevil uvažující stroj, či umělá bytost. Jestli vás zajímá, jaké a kde, neváhejte a přiďte.

Inženýrská etika - Morální problémy umělé inteligence a autonomních vozidel Robin Kopecký

V ne příliš vzdálené budoucnosti pravděpodobně způsobí pokroky v technice významné kvalitativní změny pro celé lidstvo, které neměly doposud obdoby. Díky levnějším a výkonnějším strojům může nastat éra naprosté hojnosti. „Superinteligence" – umělá inteligence, která vysoce převyšuje ve výkonnosti a kreativitě i ty nejgeniálnější lidské bytosti, a zejména bude schopná sama sebe vylepšovat, se stane univerzálním nástrojem na řešení všech problémů. Jako každá inovace nesou s sebou zářné zítřky i určitá rizika: Mezi lidmi vznikne odpor k předání aktérství z osob na stroje. Vyvs tane problém, co udělat s lidmi, kteří nebudou schopni konkurovat na trhu práce levnějším a výkonnějším strojům. A konečně, jak a zda vůbec zajistíme, aby superinteligence byla morální a nezničila lidstvo? Tyto velké problémy budeme řešit na modelu, který je aktuálním problémem dneška, a který má méně stupňů volnosti – na morálních problémech řídícího softwaru pro autonomní automobily.

Mozog - myseľ - duša - vedomie Michaela Košová

Každý z týchto pojmov sa nejakým spôsobom vzťahuje k ľudskému „Ja", a to v závislosti na tom, či o jeho podstate premýšľa vedec, filozof, laik, alebo dieťa. V prednáške príde reč práve na dôležitosť rozlíšenia toho, ako je „Ja" chápané v bežnom živote a prečo môže byť pre nás tento pojem dôležitý z hľadiska evolučnej psychológie. Pokúsime sa na základe súčasných výskumov na poli neurovedy, psychológie a experimentálnej filozofie odpovedať na otázku, či ľudia prirodzene veria v dušu, v čom sa filozof líši od nefilozofa a ako nestratiť svoje „Ja".

Seriálová linie

Vstáváme s (nejen) britskými muffiny elirwen

Sladká bomba pro duši i žaludky. Jedlé muffiny jen do vydání zásob. :)

Vyrob si svůj šperk s motivy fandomu Daphne

Máte jedinečnou možnosti si vlastnoručně vyrobit náušnice, přívěšek nebo medailonek s motivy z fandomů (DW, Sherlock, Merlin, LotR, Red Dwarf, Marvel, ...). Pozor, omezené množství surovin. Proto vše do vyprodání zásob!

Mrchy vs. světice ve sci-fi/fantasy Radka El.fean

Žebříček největších potvor a nej-nej hrdinek bez bázně a hany napříč fandomy (ST, SW, SG, LOTR, Zaklínač, GoT, Buffy...), se zřetelem na hrdinky umístěné postupně v obou hitparádách. A jako bonus možná přijdou i největší svůdnice vs. zoufalky.

Targaryenové - dračí gen Radka El.fean

Naprosto nová (a fantastická) teorie vyslovená profesionálním genetikem o tom proč si Targaryeni brali své nejbližší příbuzné a hlavně proč vymřeli draci! Na závěr použijeme teorii k hypotetizování, kdo by mohl osedlat posledního volného draka a také proč někteří Targaryeni zešíleli.

Slashy music videa elirwen

Ukážeme si výběr video výtvorů fanoušků, kteří mají rádi, když se pánové mají rádi.

Walesem po stopách Merlina elirwen

Co se stane, když dva vcelku nezkušení řidiči a jedna nebohá spolujezdkyně vyrazí v půjčeném autě na výpravu po natáčecích lokacích seriálu Merlin.

Bradley James & Colin Morgan elirwen

Menší shrnutí jejich nových projektů a jiných aktualit.

Fandomové Pět proti pěti Geser a Zendr

Conařská verze populární soutěže. Prokáže tvůj tým větší znalosti fandomu a popkultury?

Comics

Životopis Kačera Skrblíka Rausek

Strýček Skrblík je bezpochyby jednou z nejbohatších fiktivních postav v dějinách. Jeho pokladnice obsahuje 3 kubické akry peněz, které si sám do posledního centu vydělal. Vše to začalo jeho prvním desetníkem a pokud chcete zjistit, jak to pokračovalo, tak rozhodně navštivte tuto přednášku.

Jak vám fandom zničí život Clover

Jako malé děti jste měli rádi StarGate, Batmana, nebo Transformers a najednou jste zjistili, že existuje kolem podobných věcí něco jako fandom? Jste zvědaví a přemýšlíte, že byste se zkusili podívat, co něco takového obnáší? Nedělejte to. Zničí vám to život a budete trpět navěky. Proč? Povíme si. 

Na na na na na na na na ... BATMAN! (1966) Nord

Nejlepší a nejepičtější verze Batmana s nezapomenutelným Adamem Westem v hlavním roli. Dozvíte se třeba proč Batman může překračovat rychlost, jak vypadá batrepelent proti žralokům nebo jak se Joker pokusil zkazit mládež pomocí automatů na čokoládu! 

Tajné počátky slavných záporáků Nord

Dnes je znají miliony a mají za sebou stovky příběhů, jak ale vypadali, když se objevili poprvé? Jaká byla jejich motivace a kdo jim nasadil ty legrační čepičky? Společně si projdeme první příběhy nejikoničtějších záporáků Marvelu a DC.

Batman v animovaných filmech II. Arenoth a Smeraldina

Pojďte s námi navštívit Gotham a jeho bdělého strážce. Tentokrát se zblízka podíváme na jeho dobrodružství mezi roky 2012 až 2017. Probereme nejen jejich produkci ale také zajímavosti z výroby. Řekneme vám, které filmy by jste si měli sehnat do své sbírky a které je lepší nechat v propadlišti animovaných ději.

Kráska a Zvíře vs. Kráska a Zvíře Joker

Pojďte porovnat disney klasickou a všemi milovanou Krásku a Zvíře s nejnovější hranou adaptací této pohádky. Shodují se kostýmy? Co charaktery? Písničky? Scéna? Shoduje se toto všechno nebo nic? O tom si můžete přijít popovídat a prodiskutovat. WARNING: SPOILERS! Jak je těžký život záporáka v Disney - Joker Také vám přijde nespravedlivý, krutý a těžký život zlé postavy v Disney pohádkách? Pokud je odpověď ano a zase ano, tak si rozhodně přijďte postěžovat! (Ukázky samozřejmě budou)

Disney princezny nejen jako míchačky na beton Dejv

Hlubiny internetu dokáží být velmi zrádné. Dokáží být milé, veselé, hravé, ale i kruté a brutální. Přesně toto se stalo postavám z disneyovek. Název přednášky sice značí, že bude řeč jen o princeznách, ale není to pravda, podíváme se na tolik postav, kolik bude možné, a na všechny jejich verze. Očekávejte spíše slideshow, protože… come on, u tohoto tématu vydají obrázky za tisíc slov. PS: Kdo přijde převlečen za disney postavu jakékoliv verze, dostane odměnu.

Literární linie

Jak vydat knihu, včera, dnes – a zítra? Jan Kovanic - Šaman

Osm různých zkušeností s osmi nakladateli v rozmezí let 1999 - 2016 ukazují, že vše je vždy jinak. Pokaždé vás čeká jiné překvapení. Třeba to, že někdy vydat – a prodat – knihu, zabere více času a práce, než ji napsat. A jak bude dále?

Jak se nám (ne)líbily poslední Honor knihy Jan Kotouč - Johnak

Kvality i způsob vyprávění série se mění. Většina čtenářů má za to, že první knihy jsou prostě lepší, jak už to u sérií bývá, ale většinou každá Honorverse kniha má co nabídnout. Beseda se zaměří na poslední tři vydané knihy a jak se nám líbily.

Ideální zaměstnání pro spisovatele Jan Kotouč – Johnak

Pokud se chcete aktivně věnovat psaní knih, je to i otázka toho, jaké k tomu zvolit zaměstnání. Spousta spisovatelů měla různá povolání a spoustu jich prostřídala. Pokud chcete psát knihy a myslíte to vážně, určitě je lepší být noční vrátný než marketingový ředitel v ČEZu. Pojďte se podívat na možná povolání, která jdou se psaním dobře kombinovat.

Úvod do Period dramas Zuzka Ždárská

Jane Austen, Charlotte Brontë, Elizabeth Gaskell. Kdo že? A proč zrovna taková klasická literatura? Základní úvod do života a díla, protože ani jedna ze zmiňovaných dam rozhodně nebyla suchar. Navíc základní přehled filmových a seriálových adaptací (a že jich je dost), včetně nezbytné rekapitulace recyklovaných hereckých osobností.

Austenová rotuje Zuzka Ždářská

Romány Jane Austen a jejích následovnic se staly tolikrát předmětem filmového zpracování, že by to bez patřičných zmršenin ani nešlo, takže o otáčení se v hrobě je postaráno. Bollywoodská verze je ještě roztomilý čajíček. Co takhle crossover s moderním světem? Nebo Pýcha, předsudek a zombie?

Interview s mimozemšťanem: jak se (ne)domluvit Františka Vrbenská

Perspektivy a úskalí komunikace / výměny informací s mimozemskými rasami, doprovázené ukázkami ze sf literatury a filmu. Pozabíjíme se, snědí nás (my je), nebo zavládne sluníčkovo-květinový mír?

Česká fantastika za hranicemi Julie Nováková

Do cizojazyčných prostředí už dávno neproniká jen klasická fantastická literatura. Také současní autoři se objevují v překladech do angličtiny, ale i polštiny, němčiny, čínštiny, japonštiny, rumunštiny nebo azerštiny. Jaké moderní české SF a fantasy vychází v zahraničí, jak k tomu došlo a co nás ještě čeká?

Legacy of the Aldenata Stanislav Čech

Military sci-fi série Johna Ringa. Přemýšleli jste někdy, jak by vypadal první kontakt lidstva s mimozemskou civilizaci? Pravděpodobně. Přemýšleli jste ovšem, že takový kontakt by mohl proběhnout pod záminkou zapojení lidstva jako hlavních sil do mezigalaktické války proti hordám rasy zvané Posleen? Pravděpodobně ne. Přijďte si poslechnout přednášku o skvělé, realistické, zábavné a někdy i trochu "úchylné" knižní sérii.

Halo - expandované universum

Halo je známé hlavně jako herní fenomén. Expandované universum ovšem obsahuje také velký počet knih a komiksu, které herní sérii výborně doplňují. Na přednášce se dozvíte jak o těch dobrých, tak i o těch velmi špatných literárních počinech v Halo.

Klišé v Tolkien fanfiction Tess

Fanfiction ze světa J.R.R.Tolkiena kdysi psali převážně literárně založení a poučení fanoušci. Ovšem od té doby, co se objevily filmy, se situace podstatně změnila. Jaká jsou nejčastěji se objevující klišé ve fanfiction z LOTRa a Hobita? A je špatně psát klišé?